Gadu-Gadu: teraz pakiet zmian, a jesienią nowa platforma

Stabilność, przyjazna obsługa, stonowane kolory i zakończenie etapu „beta” – to tylko część nowości w ramach pakietu zmian, który wprowadza najnowsze wydanie Gadu-Gadu, najpopularniejszego komunikatora w Polsce.

Wersję stabilną, oznaczoną jako GG 10.5 można już pobierać bezpłatnie ze strony http://komunikator.gadu-gadu.pl Uwzględnia ona wiele uwag zgłaszanych przez użytkowników. To nie koniec nowości, jakie zapowiada GG Network w tym roku:

– Wiemy, że wersje z ostatnich dwóch lat nie do końca spełniły oczekiwania użytkowników, były pamięciożerne, nieintuicyjne i przytłaczały funkcjami. Do końca tego roku chcemy to naprawić. Gadu-Gadu ma być lekkie, przystosowane do wielu systemów i przyjazne – mówi Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu GG Network S.A., który od początku tego roku kieruje spółką.

Lista poprawek w GG 10.5 nie wyczerpuje więc zmian, jakich życzyliby sobie docelowo użytkownicy i sami twórcy komunikatora.

– Obecny pakiet zmian w GG 10 jesteśmy winni użytkownikom na już, na teraz – mówi Jarek Rybus, PR manager Gadu-Gadu. – Jednocześnie pracujemy nad nową platformą GG, którą chcemy oddać internautom jesienią.

W wersji GG 10.5 wprowadzono najpilniejsze poprawki związane z codziennym użytkowaniem komunikatora – dotyczą one zarówno wyglądu, łatwości obsługi, jak i stabilności oprogramowania.

Duże zmiany wprowadzono w wyglądzie i funkcjonalności okna rozmowy. W GG 10.5 usunięto boczny pasek zakładek, umożliwiono lepsze dopasowywanie rozmiaru, wyeksponowano podstawowe opcje przydatne podczas pogawędek. Okno rozmowy nabrało schludnego, stonowanego koloru, jest czytelne i intuicyjne. Rozmowa znowu jest w centrum uwagi.

Uważni użytkownicy dostrzegą w GG 10.5 nowe, wypukłe ikonki dostępności (popularne słoneczka, m.in.: dostępny, zaraz wracam, niedostępny). Zostały one ponadto dopasowane do różnych rozmiarów ikon w systemie Windows 7.

Użytkownicy nowej wersji komunikatora otrzymali lepszą edycję kontaktów, szybkie komentowanie opisów znajomych. Aby przyspieszyć działanie aplikacji, zrezygnowano z automatycznego pokazywania tzw. hoovera (okienko z danymi kontaktu) – pojawia się ono dopiero po kliknięciu. GG 10.5 pozwala być na bieżąco z tym, co dzieje się w kraju i na świecie: poprawiono panel informacji z portalu gadu-gadu.pl – sekcja wiadomości jest bardziej przejrzysta, a po kliknięciu na nią otwiera się obok komunikatora okno z najważniejszymi artykułami.

Wersję stabilną GG 10.5 można już pobierać bezpłatnie ze strony http://komunikator.gadu-gadu.pl Użytkownikom dotychczasowych wersji GG 10 komunikator zaktualizuje się sam. W każdej chwili można sprawdzić zainstalowaną wersję wybierając komendę „O programie” w menu komunikatora. Aktualizacji można również dokonać ręcznie.

LISTA ZMIAN (CHANGELOG)

wybrane zmiany wprowadzone w GG 10.5:

• zmieniono status z wersji „beta” na wersję stabilną
• zmieniono wygląd i funkcjonalności okna rozmowy (m.in. usunięto boczny pasek zakładek, usprawniono skalowanie rozmiaru okna rozmowy, wprowadzono przejrzystą grafikę)
• zmieniono wygląd i funkcjonalności okna głównego aplikacji wraz z listą kontaktów (m.in. szybki dostęp do ostatnich rozmów, ujednolicona i stonowana grafika)
• umożliwiono komentowanie opisów znajomych z poziomu komunikatora – dzięki temu możemy skomentować opis znajomego bezpośrednio wewnątrz listy kontaktów, bez potrzeby otwierania strony www (komentarz pojawi się na profilu znajomego w serwisie GG.pl)
• wprowadzono nowy panel informacji z portalu gadu-gadu.pl (m.in. nowe okno artykułów, nowa grafika)
• wprowadzono liczne zmiany poprawiające obsługę Gadu-Gadu, m.in.:

  • tzw. hoover (dymek z danymi obok kontaktu znajomego) – pojawia się dopiero po kliknięciu, a nie automatycznie jak dotychczas
  • wprowadzono możliwość trwałego usuwania botów z grupy Pomocnicy
  • umożliwiono dodawanie kontaktu bez numeru GG (np. z samym adresem e-mail lub numerem telefonu)
  • wprowadzono osobne pinezki dla listy kontaktów i innych aktywności komunikatora; dzięki temu można w lepszy sposób zarządzać aplikacjami GG 10.5, które chcemy zawsze widzieć na wierzchu
  • powiadomienia wiadomości dla botów graficznych – dzięki temu dymek nadchodzącego komunikatu z bota graficznego zawiera w sobie początek wiadomości
  • powiadomienia z konferencji – dzięki temu w tytule powiadomienia pojawiają się uczestnicy konferencji (wiemy, kto bierze w niej udział oprócz nas)
  • usprawniono uruchamianie dwóch i kliku numerów GG (profili) – dzięki temu, jeśli uruchamiamy przy starcie komunikatora równocześnie np. 2 różne numery GG, to następuje to teraz szybciej i przyspiesza gotowość programu
  • poprawiono skórki komunikatora – zostały one zoptymalizowane do różnych rozdzielczości
  • poprawiono obsługę numerów telefonii GaduAIR (obsługa również innych prefiksów niż 729), dzięki czemu użytkownicy, którzy przenieśli numer z innej sieci do sieci GaduAIR są teraz poprawnie identyfikowani przez komunikator
  • poprawiono opcję automatycznego odrzucania przychodzących połączeń audio – dzięki temu można zablokować przychodzenie rozmów głosowych od nieznajomych
  • usunięto domyślne opisy: „Mam nowe Gadu-Gadu…”
  • dopasowano ikony dostępności („słoneczko”) do różnych rozmiarów w systemie Windows 7
  • poprawiono przywracanie zamkniętych zakładek rozmowy po naciśnięciu skrótu Ctrl+Shift+T (w szybki sposób możemy zamknąć otwartą rozmowę)
  • wprowadzono automatyczne odświeżanie wiadomości z portalu gadu-gadu.pl

GADU-GADU to najpopularniejszy w Polsce komunikator internetowy. Korzysta z niego blisko 7 mln użytkowników miesięcznie (dane: styczeń 2011, Megapanel/PBI Gemius). Program pozwala na rozmowy tekstowe i audio-video w czasie rzeczywistym. Pomimo dużej konkurencji ze strony serwisów społecznościowych, GG jest niezmiennie masowym narzędziem do komunikacji w Internecie, a nr GG jest podawany obok numeru telefonu, adresu e-mail. Jedną z wielu zalet komunikatora jest to, że jest on aktywny w tle i nie przeszkadza w pozostałych operacjach, a jednocześnie pozwala być cały czas w kontakcie ze znajomymi, również dzięki wersjom GG instalowanym w telefonach komórkowych, czy też poprzez wersję dostępną w przeglądarce internetowej.

http://komunikator.gadu-gadu.pl