GG pomoże w nauce

Jak ułatwić sobie naukę dzięki nowym technologiom

Rozpoczynający się nowy rok szkolny, to intensywny okres nauki: przyswajania nowych informacji i wypracowywania najlepszych ocen. Jak wykorzystać nowe technologie, aby efektywnie zdobywać wiedzę i mieć więcej czasu na swoje pasje? Wraz z pierwszym dzwonkiem podpowiadamy, jak kultowe GG – do którego loguje się 1 mln użytkowników rocznie – może pomóc w codziennej nauce i odrabianiu prac domowych. Komunikator przygotował nowe narzędzia, pomocne również w edukacji.

Nowe technologie od wielu lat są wykorzystywane przez uczniów i studentów: od prostego wyszukiwania w Internecie poprzez lekcje on-line po rozwiązywanie równań i gotowce generowane przez AI. Technologie mogą być pomocne, ale też być pułapką, oferującą gotowe rozwiązania i wyręczającą nas z pracy, a nawet… myślenia. Jak zachować zdrową równowagę i umiejętnie korzystać ze zdobyczy technologii cyfrowych w szkole średniej i na studiach?

Przechowuj najważniejsze informacje pod ręką

Codzienna nauka to obszerny zbiór danych: dat, równań, linków do najważniejszych artykułów i opracowań. Sztuką jest ich odpowiednia segregacja i podział na te najważniejsze, które warto mieć pod ręką – np. do powtórzeń podczas oczekiwania na autobus do szkoły. Odręczne notatki w zeszycie, spisywanie faktów to nadal dobra szkoła w procesie uczenia się, ale cennym dodatkowym wsparciem może okazać się praktyczny “Mój Schowek” – użyteczna funkcja dostępna od niedawna w komunikatorze GG. “Mój Schowek” to podręczne wirtualne miejsce w GG, w którym możemy zapisywać i przechowywać np. opracowania lektur, linki do najważniejszych stron i artykułów, streszczenia, daty i pliki oraz zdjęcia, czy grafiki.

Co ważne, materiałami ze schowka możemy łatwo dzielić się z innymi znajomymi ze szkolnej ławki czy roku studenckiego, nawet jeśli nie mają jeszcze GG – wystarczy wysłać im link do materiału w GG. Bez problemu otworzą go w przeglądarce i pobiorą plik.

Aby umieszczać linki i pliki w “Moim Schowku”, wystarczy dodać do swojej listy kontaktów w komunikatorze nr GG 8015, otworzyć okno rozmowy z nim i wpisywać w nie ważne linki, artykuły, zdjęcia. Aby je ponownie odczytać, wystarczy wrócić do rozmowy z numerem GG 8015.

Wymieniaj pliki ze znajomymi – nawet do 2GB

Pliki PDF, opracowania, dokumenty tekstowe czy zdjęcia – w dzisiejszej szkole materiały cyfrowe to codzienność, a wysyłanie dużych plików może sprawiać kłopot z uwagi na ograniczenia różnych serwisów. Wykorzystując do nauki GG, możemy wygodnie przez komunikator przesyłać znajomym w klasie pliki w rozmiarze nawet do 2 GB każdy. Wystarczy posiadać GG. W ten sposób możemy współdzielić – nawet z nauczycielem, wykładowcą – niezbędne pliki, posługiwać się jednym linkiem i nie wychodząc z aplikacji, móc nadal rozmawiać.

W ten sposób możemy np. szybko wysłać w grupie GG zdjęcie pracy zadanej do domu komuś, kto nie był w szkole. Link do pracy możemy współdzielić z innymi, również rodzicami.

Ważne: w przypadku plików, okres ich przechowywania w schowku wynosi 90 dni, w przypadku użytkowników posiadających wersję GG Premium, dostęp do plików wydłuża się do 365 dni od momentu ich wysłania. Te same zasady obowiązują w “Moim Schowku”.

Gadu-Gadu ze sztuczną inteligencją (AI)

AmiGGo, czat bot AI dostępny w GG pod numerem 100 to podręczny asystent wiedzy, przydatny przy powtarzaniu materiału przed lekcją czy klasówką. W odróżnieniu od wyszukiwarek, AmiGGo wchodzi w dialog z użytkownikiem GG i odpowiada w kontekście prowadzonej rozmowy na przykład o I rozbiorze Polski, czy II wojnie światowej. Gdy zapytamy go o II rozbiór Polski, możemy w dalszej kolejności pytać np. o postawę ówczesnego króla Polski. AmiGGo opiera się na kontekście i temacie rozmowy, dzięki czemu możemy w prosty sposób zadawać pytania, rozmawiając i ucząc się w ten sposób.

Rozmawiajmy i inspirujmy się wzajemnie

Samotna nauka w zacisznym pokoju i pełne skupienie na kolejnych wzorach z fizyki na pewno sprzyja nauce. Zdobytą wiedzę warto powtarzać potem ze znajomymi, to dobry sposób na utrwalenie materiału. W tym celu łatwo możemy utworzyć własną, prywatną grupę dyskusyjną na dany temat. Doskonale w tej roli sprawdzi się komunikator GG, który pozwala na szybkie tworzenie konferencji, czyli rozmów grupowych. W ten sposób możemy utworzyć grupę z całej klasy lub z wybranych osób, w gronie których wspólnie powtórzymy materiał przed klasówką. Wystarczy zaznaczyć wybrane kontakty na liście GG i rozpocząć rozmowę i wymieniać wśród niej uwagi, pliki. Dobrym pomysłem może być założenie numeru GG przez każdego znajomego w klasie i w ten sposób stworzenie grupy do wymiany plików. Dodatkową zaletą GG w edukacji jest brak tzw. rozpraszaczy w komunikatorze, w którym wszystko odbywa się wokół rozmowy.

Wszystkie narzędzia w jednym miejscu – Pobierz kultowe GG:

Zaletami jednej aplikacji do wielu zadań są oszczędność czasu i wygoda. Nie musimy przełączać się między różnymi kontami i narzędziami. Wystarczy jeden komunikator, aby zaprząc go do nowego roku szkolnego i pomocy w codziennej nauce. Najnowszą wersję komunikatora GG można pobrać bezpłatnie ze strony https://www.gg.pl/ GG dostępne jest zarówno na smartfon, komputer, jak i przeglądarkę. Dzięki temu możemy dowolnie przesyłać pliki i wymieniać się informacjami, bez względu na urządzenie, z którego w danej chwili korzystamy.